Nekrolog

Odpočívej v pokoji, Franto!

5. května 2008 v 17:55 | Jiřan
Uplynulou sobotu jsem se hned po ránu dozvěděl smutnou zprávu, která mě velmi zasáhla. V chatové oblasti Skuheř v okrese Praha-východ byl nalezen brutálně zavražděný František Sahula. Ačkoli to mnozí možná přejdou mávnutím rukou, v mém případě tomu tak rozhodně nebude.
Franta se navždy zapsal do mého "pařanského" života, ať už svými sólovými koncerty se Syny výčepu nebo jako host Tří sester. Kapely, s níž se jeho osud stále protínal, aby se posléze zase rozcházeli. Každopádně nebýt Františka, nejspíš by už dnes nebyly ani Sestry, zvláště po tragickém odchodu jejich bubeníka, kdy se soubor téměř rozpustil. Sahulův typický rukopis poznáme v mnoha jejich hitech, které publikum na koncertech nadšeně vítá. Ať už jde o legendární Život je takovej, Šetři se chlapče nebo Sovy v mazutu. Není tomu tak dlouho, kdy se na pódiu objevovala Frantova "skákající prdel", jak mohou ti, kteří neměli to štěstí zažít tu atmosféru na vlastní kůži, alespoň zaregistrovat na živém záznamu koncertu.
Rozhodně osudovou se Sahulovi stala role legendárního úchyla Petra Průši v klipu kapely Hagen Baden. Myslím, že v Česku neexistuje nikdo, kdo by neslyšel spojení Průša je úchyl. Do té doby běžné příjmení se přes noc stalo velkou zátěží a zdrojem posměchu. Možná už méně z nás ví, že díky účinkování ve zmíněném klipu, ztratil tehdy Franta dokonce zaměstnání. Tak přesvědčivě se své role zhostil. Sahulova kariéra je spojena i s kapelou Doctor P.P. právníka Petra Pečeného, kde po určitou dobu hrál na kytaru. Že se nejedná jen o nějakého přihlouplého opilce, ale vskutku schopného hudebníka a textaře, dosvědčuje pak především zakázka, kterou František obdržel při příležitosti 125. výročí pražského Dopravního podniku. Jeho úkolem bylo složit album tematicky vázané k městské dopravě v Praze. V podstatě každému dopravnímu prostředku je tam věnována píseň a jako interpreti Františkových skladeb se představily samé hvězdy - Lou Fanánek Hagen, Aleš Brichta, Bohouš Josef. Kromě hudby se Sahula několik let věnoval přípravám webových stránek.
Ačkoli v posledních letech se na Františka lepila smůla a jeho život připomínal spíš sinusoidu, rozhodně jeho odchodem česká pub-rocková scéna utrpí nenahraditelnou ztrátu, protože František Sahula se do její historie navždy zapsal nesmazatelným písmem.
"Opilí jsou funebráci..., já jim nedám ještě práci,... můj život je jen pár not..."
Franto, díky za vše a užij si tam ten "večírek až do rána..." Budeš tady chybět!
(Foto autor)
 
 

Reklama